MESLEĞİNİZE GERİ DÖNÜN

0

Spor Yazarı olduğunu unutup kulüplerin avukatlığına soyunan bazı arkadaşlara sesleniyorum: Bir an önce mesleğinize dönün!

Oğuz Tongsir

TSYD Genel Başkanı

ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLU OLSUN

0

18 Mart Çanakkale zaferinin yıldönümünde, bu vatan için canını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

TSYD

TSYD, AIPS AVRUPA YÖNETİM KURULU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) Avrupa Yönetim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı.

TSYD’nin Levent’teki merkezinde gerçekleşen toplantı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci, AIPS Avrupa Yönetim Kurulu, TSYD Yönetim Kurulu ve davetlilerin katıldığı açılış töreninde, TSYD’nin kuruluşunun 60. Yılına ilişkin bir tanıtım ve slayt gösterisi gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını AIPS Avrupa Genel Sekreteri Murat Ağca yaptı. Ardından TSYD Yönetim Kurulu adına Ahmet Fisunoğlu konuklara hitap etti. AIPS Avrupa Başkanı Charles Camenzuli de konuşmasında seçim sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını Türkiye’de yapmak için verdikleri sözü tuttuklarını belirterek, “Bu zor dönemde TSYD’yi ve Türkiye’deki dostlarımızı yalnız bırakmak istemedik” ifadelerini kullandı.

Son olarak kürsüye gelen Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci de Türkiye’nin deprem yaralarının sarılmasında sporun iyileştirici ve birleştirici gücüne dikkat çekti. Temurci konuşmasında ayrıca, Türkiye’nin spor diplomasisi ve spor turizmi konularında yaptığı atılımlara da dikkat çekti. Açılış töreni sırasında tüm konuklar, deprem felaketi nedeniyle siyah kurdele taktı. Konuşmaların ardından AIPS Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı Charles Camenzuli, toplantının ardından Ahmet Temurci’ye plaket takdim etti.

Açılış töreni sonrası AIPS Avrupa Yönetim Kurulu toplantısına geçildi. Toplantıda Avrupa ve dünyada spor gazeteciliğinin mevcut sorunları, bu yıl için planlanan eğitim çalışmaları ve Ukrayna’daki savaşın spor gazeteciliğine etkileri üzerine görüşmeler gerçekleştirildi.

TSYD YÖNETİM KURULU KKTC’DE ÖNEMLİ ZİYARETLERDE BULUNDU

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), kuruluşunun 60. yılı kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir ve yönetim kurulu üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, Başbakan Ünal Sertel’i, Kuzey Kıbrıs Türkiye Başkonsolosu Metin Fevzioğlu’nu ve Kuzey Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’ne (KTSYD) ziyaretlerde bulundu. Yönetim kurulu, KKTC’nin önemli isimlerinden Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük’ün de kabirlerini ziyaret ederek Fatiha okudu.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Dualarımız 11 il ile birlikte”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir ve yönetim kurulu üyeleri ile Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Burhan Gürkan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’de meydana gelen depremler sonrası büyük acı yaşandığını belirterek, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Anavatan Türkiye’de yapılan çalışmalarla yaraların en erken zamanda sarılması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, “Dualarımız 11 il ile birlikte” dedi.

Kıbrıs Türkleri’ne uygulanan spor ambargolarını aşmak için mücadele ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türkiye Spor Yazarları Derneği gibi önemli kurum ve kuruluşlarının Kıbrıs Türkleri’nin her zaman yanında olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kıbrıs Türk gençlerine moral ve motivasyon olarak spor, kardeşlik ve dayanışmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, başarılı sporcuların uluslararası yarışmalarda Türkiye Milli Takımı içerisinde yer alarak, KKTC’nin adını duyurduklarını söyledi. KKTC Devleti’nin kendi imkanları çerçevesinde başarılı sporcular için fırsat oluşturmaya uğraş verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk sporuna verdikleri destek dolayısıyla TSYD yönetimine teşekkür etti.

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir ise Cumhurbaşkanı Tatar’a kabul dolayısıyla teşekkür ederek, 2 bin gazetecinin yer aldığı Türkiye’nin çeşitli yerlerinde temsilcilerinin bulunduğu önemli bir medya kuruluşu olduklarını ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’ne büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Oğuz Tongsir: “Türk Maarif Koleji meleklerimiz için bir anıt mezar ve spor salonu yapmak istiyoruz”

TSYD Başkanı Oğuz Tongsir de TSYD’nin 60, KTSYD’nin 40. yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle bu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde KTSYD’nin kendileri ile kısa sürede temasa geçerek iki derneğin ortak yardım kampanyası düzenlediklerini aktaran Tongsir, bu duyarlılıktan dolayı da KTSYD’ye teşekkürlerini iletti.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kafilesinin depremde hayatını kaybetmesinden duydukları derin üzüntüyü aktaran Tongsir, Türkiye’nin voleyboldaki lokomotif kulüplerinden Eczacıbaşı’nın kendileri ile temasa geçtiğini ve onay verilmesi halinde çocukların adının yaşatılması için bir anıt ve spor salonu yapımını üstlenmek istediklerini aktardı. Başkan Tongsir, “Şampiyonluk için ülkemize gelen ve Adıyaman’da enkaz altında kalan ‘Melekler Takımı’na’ Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılara ortak olmak ve depremde hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji meleklerimizin isimlerini yaşatmak amacıyla, TSYD-Eczacıbaşı ortaklığıyla bir anıt mezar ve spor salonu yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir’in teklifi KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Sertel tarafından olumlu karşılandı. En yakın zamanda KKTC’de öğrencilerin okullarının yanında belirlenecek olan bölgeye anıt mezar ve spor salonu yapımına başlanacağı aktarıldı.

Burhan Gürkan: “KTSYD olarak üzerimize düşeni yapmak istiyoruz”

KTSYD Başkanı Burhan Gürkan ise TSYD’yi adada ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. TSYD’nin her zaman yanlarında olduğunu ve yıllardır yürütülen işbirliği ve kurulan güzel bağa vurgu yapan Başkan Gürkan, TSYD’nin 60, KTSYD’nin 40. yılını geride bıraktığı bu dönemde özellikle depremde hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kafilesi ve kayıpların adlarını yaşatmak için dernek olarak ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklarını belirtti. Ziyaretler çerçevesinde vurgulanan anıt ve spor salonu yapımı konularında da KTSYD olarak üzerlerine düşeni yapmak istediklerini belirten Gürkan, duyarlılıklarından dolayı TSYD’ye teşekkürlerini iletti.

Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarları ziyaret edildi

KTSYD ve TSYD heyetleri, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Toplum Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaret ederek çelenk koydu. Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarını ziyarette oğlu Serdar Denktaş da hazır bulunarak kafileyi bilgilendirdi. Temasların tamamlanmasının ardından TSYD heyeti 9 Mart Perşembe günü adadan ayrıldı.

 

ZİYA ŞENGÜL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

0

TSYD üyesi, Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Ziya Şengül, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Şengül’ün cenazesine ailesi, yakınları ve spor camiasının önemli isimleri katıldı. Levent Camii’nde kılınan ikindi namazından sonra Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve spor camiamıza baş sağlığı dileriz.

ACI KAYBIMIZ

0

Vefat eden üyemiz, Fenerbahçe’nin unutulmaz kaptanı ZİYA ŞENGÜL’ün cenazesi yarın (27 Şubat Pazartesi) Levent Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve camiamıza baş sağlığı dileriz.

TSYD

TSYD TRABZON’A ŞÜKRANLARIMIZLA

0

TSYD Trabzon Şubesi, Trabzonspor- Basel maçını izleyen basın mensuplarından topladığı 41 bin 900 lirayı enkazdan kendi kolunu keserek çıkan ve bu depremde annesini kaybeden İskenderunlu üyemiz AKIN BODUR’a bağışlamıştır.

TSYD Genel Merkezi bu kampanyaya yoğun ilgi gösteren Trabzonlu meslektaşlarımıza, ayrıca bağışta bulunan TSYD Trabzon Şube Başkanı Selçuk Kılıç ve yönetim kuruluna şükranlarını sunar.

Biz spor yazarları iyi günde de kötü günde de birlikteyiz.

Ne demiştik? Biz büyük bir aileyiz..

TSYD YÖNETİM KURULU     

AKIN BODUR, BİR AZMİN HİKAYESİ

0

TSYD üyesi, Cumhuriyet gazetesi muhabiri  AKIN BODUR annesiyle birlikte İskenderun’da 5 katlı bir apartmanın ikinci katında oturuyordu.

O korkunç gecede sarsıntıyla birlikte yataktan fırladı ve duvara tutunarak annesinin odasına geçti.

Tam (Anne deprem oluyor) diye bağırıyordu ki, ikinci sarsıntıyla ne olduğunu anlamadan koca bina bir anda üstüne çöktü.

AKIN BODUR 7-8 saat enkaz altında kaldı. Etraf kapkaranlıktı. O sırada annesinin yaşamını yitirdiğinden de haberi yoktu. Derken abisi seslenmelerini duyup AKIN’ı buldu.

Ama AKIN’ı enkazdan çıkarmak mümkün değildi. Koca beton sütun kolunun üstüne düşmüştü.

AKIN Hayatının en zor kararını verecekti.

Ya kolu kesilerek kurtulacak ya da enkaz altında hayatını kaybedecekti. Sonunda dayanamayıp abisine (Kolumu keselim) diye seslendi. Ve o korkunç operasyon gerçekleşti. İki kardeş birlikte kestiler.

AKIN BODUR 3 gün önce İstanbul’a getirildi. Bugün Halkalı Acıbadem hastanesinde bacaklarından ameliyat oldu.  Ama yaşam tehlikesini atlattı. Her şeyden önemlisi AKIN dimdik, güçlü.

Hatta öylesine güçlü ki şimdiden tekrar İskenderun’a dönebilmenin hesabını yapıyor. (Nasıl dönmeyeyim? Cenazesinde olamadığım anacığım o topraklarda yatıyor. Her gün mezarını ziyaret etmeliyim) diye konuşuyor.

AKIN BODUR Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu bir meslektaşımız. (Bugün hayattaysam bunu gazetecilik mesleğinden edindiğim tecrübelere borçluyum) diyor.

AKIN 12 Eylül darbesini gözler önüne seren Dört İdam Bir Tanık kitabının yazarı. Ayrıca Arada Kalanlar ve Sessiz Çığlık diye iki kitap daha yazmış.

Onun yaşam felsefesinde pes etmek diye bir şey yok.

Gene maçlarda görev yapacağım, gene haber peşinde koşacağım, gene kitap yazacağım diyor. Aramıza tekrar hoşgeldin AKIN..

Sen bu mesleğin yüz AKI’sın…

DEPREM YARDIMI TSYD’DEN YOLA ÇIKTI

0

Bebek maması, çocuk bezi, kadın hijyenik kiti, konserve, kışlık bot, battaniye ile dolu olan TIR’ımız bugün deprem bölgesine doğru yola çıktı.

Bize bu kampanyada maddi manevi destek olan üyelerimize, iyi günde kötü günde hep yanımızda duran kardeş kuruluşumuz Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneğine (KTSYD), bu kampanya için gecesini gündüzüne katan Organizasyon Müdürümüz Birgül Pullukçu’ya, ulaşımı sağlayan yöneticimiz Mustafa Karagöl’e ve TSYD çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

TSYD YÖNETİM KURULU

TSYD’NİN DEPREMDEKİ ACI KAYBI

0
TSYD üyesi, DHA Hatay muhabiri İZZET NAZLI’yı maalesef depremde kaybettik. Hatayspor-Kasımpaşa maçında görev yaptıktan sonra evine dönen meslektaşımız İzzet Nazlı o gece eşi Seda ve çocukları Esila ve Eren ile birlikte evlerinde yakalandıkları depremde enkaz altında kalarak yaşamlarını yitirdiler. Üzüntümüz sonsuz. İzzet Nazlı ile eşi ve çocuklarının cenazeleri bugün Hatay’da toprağa verilecek. Allah rahmet eylesin.