23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

0

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk olmak üzere kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

TSYD

TSYD ANKARA BULUŞMALARININ KONUĞU SEZER HUYSUZ OLDU

0

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, “2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya alarak 20 yıllık özlemi gidereceğiz.” dedi.

Federasyon başkanı Sezer Huysuz, “Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Buluşmaları” kapsamında, spor yazarları, Ankara ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle dernekte bir araya geldi.

Judoda olimpiyatlarda 20 yıldır madalya kazanamadıklarını belirten Huysuz, “Bir baskı var ama iki yıldır geldiğimiz noktada umudumuz var. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na şimdilik 6 kişilik kotamız var. Maçlar devam ediyor. Hedefimiz, mayıs ayına kadar sürecek müsabakalarda puanlar ve madalyalar alarak bu sayıyı 8’e çıkarmak. En son olimpiyat beşinciliğimiz var. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya alarak 20 yıllık özlemi gidereceğiz.” ifadelerini kullandı.

TSYD Ankara Şubesi Başkanı Hüseyin Doğru da Federasyon Başkanı Huysuz’a medya ile ilişkilerine verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

Doğru, gazeteci adaylarına eleştirilerinde ve yazılarında asıl amaçlarının spor branşına, sporcuya, spor adamına değer katmak ve doğruyu gösterebilmek olması gerektiğini ifade etti.

YARIŞMA SÜRESİ UZATILDI

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nce her yıl yapılmakta olan “EN İYİLER”  geleneksel yarışmamıza katılım süresi gelen yoğun taleplerden dolayı  22 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı.

Meslektaşlarımız yarışmaya 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, yazılı ve görsel medyada yayınlanan eserleri ile katılacaklar.

TSYD üyesi olmayanlar spor servislerinde sürekli çalışmak, TSYD aracılığı ile Müsabaka Yerlerine Giriş Kartı almış olmak, spor servisleri müdürlerinin öneri ve onay yazısını sunmak koşulu ile yarışmaya katılabilecekler.

Yarışma Komitesince belirlenen dallar şöyle:

ULUSAL BASIN & YEREL BASIN
A) GAZETE VE DERGİ
1- Haber 2- Röportaj 3- İnceleme 4- Serbest yazı ( Köşe yazısı ve maç yorumları dahil)
5- Müsabaka Fotoğraf 6- Serbest Fotoğrafı 7- Sayfa düzeni 8- Belgesel
B) İNTERNET
1- Haber 2- Röportaj 3- Serbest yazı
C) RADYO
1- Haber 2- Röportaj 3- Program 4- Belgesel
D) TELEVİZYON
1- Haber 2- Röportaj 3- Program 4- Kamera görüntüsü 5- Belgesel
E) KİTAP

Katılımcılar, yarışmaya tek eser yada iki ayrı dalda katılabilir. Eserlerin orijinalleri ile istenilen özellikteki kopyalarını 22 Nisan Pazartesi gününe kadar elden veya posta ile TSYD Genel Merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

Katılımcı arkadaşların tümüne başarılar dileriz.

Saygılarımızla.

TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ
GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

TSYD YILIN EN İYİLERİ YARIŞMA STATÜSÜ

1- Türkiye Spor Yazarları Derneği her yıl geleneksel olarak ” Yılın En İyileri “ adı altında spor gazeteciliği üzerine bir yarışma düzenler. Bu yarışmayı düzenleme yetkisi Genel Merkez Yönetim Kuruluna aittir. Yönetim Kurulu, TSYD üyelerinden birini “Yarışma Koordinatörü” olarak görevlendirir. Yarışma Koordinatörü statü gereğince Yönetim Kurulu adına yarışmayı yürütür.

2- Bu yarışmaya TSYD üyeleri katılır. Bu mesleği yapıp TSYD üyesi olmayanlar veya üyelik süreci dolmayanlar, çalıştığı Spor Servisi Müdürünün yazılı onayı veya öneri mektubuyla yarışmaya katılabilir. Gene de bu kişilerin katılıp katılamayacağı ile ilgili son karar Yarışma Koordinatörüne aittir. Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile jüride yer alan üyeler yarışmaya katılamaz.

3- Yarışma Koordinatörü yarışma başlamadan önce eserlerin kurallara ve gönderildikleri dala uygun olup olmadığına karar verir. Koordinatör uygunsuzluk saptadığı taktirde yarışmacıyı yarışmadan 3 gün öncesine kadar uyarır, eksiklerini tamamlamasını ister, yol gösterir. Yarışmacı bütün uyarılara rağmen düzeltme yapmazsa yarışmada saf dışı kalır.

4- Başka kuruluşların düzenlediği yarışmalara katılmış ve derece almış eserler, yarışmalara kabul edilmez. Bu durum yarışmadan sonra saptanırsa yarışmacının ödülü geri alınır.

5- Katılımcılar yarışmaya iki ayrı dalda katılabilir. Bir dalda iki eser kabul edilmez.

6- Yarışmaya gönderilecek eserler o yıl 1 Ocak ile 31 Aralık (dahil) tarihleri arasında yayınlanmış olması gerekir.

7- Yarışmacı dilediği taktirde eserini anlatan bir sunum yazısını Derneğe gönderebilir. Jüri de değerlendirme yaparken bu sunumu dikkate alır.

8- Yarışmaya gazete ve internet dalında katılacak olanlar, eserlerini her dal için ayrı zarf hazırlayarak TSYD Genel Merkezine teslim edecektir. 1 orijinal eser ile birlikte 15 adet fotokopi hazırlanıp zarfa konacaktır.
Sayfa düzeni dalında yarışmaya katılacaklar da bu uygulamayı yapacaktır

9- Yarışmaya fotoğraf dalında katılacak olanlar, dijital ortamda e-posta yada harici diskle birlikte fotoğrafın yayınlandığı dergi veya gazeteyi, internet siteleri görüntü çıktısını Derneğe gönderir.

10- Yarışmaya basılı kitabıyla katılacak yarışmacılar eserlerini jüri toplantısından 15 gün önce TSYD Genel Merkezine teslim eder. TSYD de bu 15 kitabı toplantıdan önce jüri üyelerine gönderir.
11- Yarışmaya radyo ve televizyon dalında katılacak olanlar, eserlerinin yayın bandını TSYD Genel Merkezine gönderir. Bu bantta spor müdürünün resmi ve onaylı tasdikinin yanı sıra, yayın tarihi, yayın süresi ve hangi program içinde yer aldığının belirtilmesi şarttır.

12- Jüri üyeleri en az 9 kişiden oluşmak zorundadır. Bu rakam sağlanamadığı takdirde toplantı Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından ileri bir tarihe ertelenir.
Toplantı başlar başlamaz jüri arasından bir başkan seçilir.
Jüri üyeleri bütün dallarda kesin sonuç alınıncaya kadar aralıksız görev yapmak zorundadır. Toplantıya katılamayan jüri üyeleri bu görevi başkasına devredemez.

13- Her jüri üyesi eserlere 40-100 arası puan verecek, değerlendirme yapılırken bu puanların ortalaması alınır. Puanlama 5 ve katları şeklinde olacaktır. En yüksek puanı alan, o yılın en iyisi seçilir.

14- Jüri; ülke çapında etki yaratmış kişi yada kişileri yarışmaya katılmasına gerek olmaksızın ödüllendirebilir. Ayrıca yarışmanın özendirici olması açısından jüri her dalda ikinci bir övgüye değer eser seçebilir.

15- Bu yarışma statüsü 1992 yılı Mayıs ayında toplanan Genel Kurulun verdiği yetkiyle Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiştir.

ATA’NIN HUZURUNDA

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin 56’ncı kuruluş yılı nedeniyle ebediyete intikal etmiş kurucu, eski genel başkan ve üyeler için Levent Camii’nde mevlid okutuldu.

Daha sonra TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, yöneticiler Muhammed Kılınç, Bahri Havadır, Hilmi Türkay ve dernek çalışanları Levent’teki tesiste Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Başkan Oğuz Tongsir yaptığı konuşmada nice yaşlar diledi ve TSYD’nin Atatürk’ün çizdiği yoldan asla sapmayacağını bir kez daha vurguladı.

TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ 56 YAŞINDA

0

Aramızdan ayrılan kurucu, genel başkan ve arkadaşlarımızı, TSYD’nin  56. Kuruluş yıl dönümümüzde rahmetle anıyoruz.

14 Nisan 2019 Pazar günü öğle namazını müteakip Levent Camii’nde merhum spor yazarlarının ruhları için Baş İmam Hatip Necmi Derdiyok,  Müezzin Musa Delipoyraz  ve Müezzin Yusuf Kök, tarafından Kur’an-ı Kerim ve Mevlidi Şerif okutulacaktır.

Tüm üyelerimiz, sporseverler ve din kardeşlerimiz  Mevlidi Şerife davetlidir.

TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU

 

TSYD ÜYELERİNE KONAKLAMA İŞBİRLİĞİ

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi ile Medya İşçileri Sendikası (MEDYA İŞ) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

TSYD üyeleri, MEDYA İŞ’in Ankara’daki misafirhanesinden sendika üyeleriyle aynı şartlarda yararlanabilecek.

İmzalanan protokolle, bütün TSYD üyeleri ve aileleri MEDYA İŞ’in Ankara’daki misafirhanesinden (konaklama, kreş vs.) yararlanabilecek.

TSYD üyeleri, sendika üyelerine sunulan hizmetlerden aynı koşul ve şartlarda (oda, ücret, kahvaltı) istifade edebilecek.

Medya İş Sendikası Ankara Adres:

Yücetepe Mah. Ata Sok. No: 4 Çankaya/Ankara

Tel: 0312- 2317006-0312 2317007

TSYD İZMİR KOŞUSU STEEL RUNNER’İN

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İzmir Şubesi Koşusunu, “Steel Runner” isimli safkan kazandı.

İzmir Hipodromunda 1900 metrelik kum pistte gerçekleştirilen ve 3 yaşlı 4 safkan İngiliz tayının katıldığı TSYD İzmir Şubesi Koşusunu, jokeyliğini Kadir Tokaçoğlu’nun yaptığı “Steel Runner” isimli tay, beyaz bayrak ayna yaparak kazandı. Koşuda “Muammer Bey” ikinciliği, “Safnur” ise üçüncülüğü elde etti.

Koşunun ardından düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına antrenörü Mehmet Çam’a plaketini, Türkiye Spor Yazarları Derneği İzmir Şubesi Asbaşkanı Gökhan Özyurtlu verdi.

Törene, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Merkez As Başkanı Nuri İmre ve Yönetim Kurulu Üyesi Suavi Yardımoğlu, İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gözeten, İzmir Şube Akreditasyon Sorumlusu Nuran Gani ile İzmir Hipodrom Müdürü Cüneyt Ertan da katıldı.

TSYD ÜYELERİNE ÖZEL DRONE EĞİTİM PROGRAMI

0

İnsansız Hava Aracı (İHA-Drone) kullanmak isteyen ancak eğitim ve ticari pilot lisansı olmayan TSYD üyeleri, Huma Academy & TSYD işbirliği ile Türkiye’nin en zengin drone eğitim programından yararlanıp pilot lisansını alabilecek.

Gazetecilik ve televizyonculuk alanında görev yapan üyelerimiz, TSYD’nin insansız araç teknolojileri şirketi olan ‘Huma’ ile yaptığı stratejik işbirliği sayesinde indirimli olarak ‘İHA Ticari Pilot Lisansı’; yani drone ehliyeti alabilecekler. Açılacak kurslara katılmak isteyen üyelerimiz, hobi ve ticari amaçlı olarak tertip edilen iki ayrı sertifikaya sahip olarak, gerek yerleşim alanları dışında gerekse mülki idare tarafından belirlenen alanlarda drone uçurup, hızla büyüyen bu sektörde ticari faaliyetlerde bulunabilecekler. Özellikle medya dünyasında sıkça kullanılmaya başlayan İHA’lar, insan kaynakları perspektifinde tüm dünyada meraklılarına önemli bir katma değer yaratma fırsatı sunuyor. Üyelerimize açılacak özel sınıflarda verilecek eğitim sonrası, resmi ve süresiz geçerliliğe sahip ‘İHA-0’ ve ‘İHA-1’ sınıfındaki sertifikalar ve ehliyetler verilecektir. İHA pilot sertifikasını alan üyelerimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sisteminde oluşturulacak hesaplarına giriş yaparak ticari pilot kaydını da yaptırabilecek.

Derneğimiz ile insansız araç teknolojileri şirketi olan Huma arasında yapılan anlaşma sayesinde “Ticari İHA pilot eğitimleri” kapsamında dernek üyelerimize özel bir kampanya düzenlendi. İHA0 ve İHA1 pilot lisanslaması Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı ‘Ticari Pilot Lisansı’ drone ehliyeti, drone operatör eğitimi teori-simülasyon-pratik dersleri, drone fotoğrafçılığı teknikleri dersleri de verilecektir.

Kurslara katılmak isteyen üyelerimiz için hazırlanan özel paket aşağıdaki gibidir.

TSYD üyeleri ve birinci dereceden akrabaları kişi başı:
İHA0 : 500.-Lira
İHA1: 1000.-Lira

Açılacak kurslara katılmak isteyen üyelerimizin, TSYD Organizasyon Koordinatörü Birgül Pullukçu ve HUMA Akademi Eğitim ve Operasyonlar Direktörü Ahmet M. Subaşı’na başvurarak kayıt yaptırmaları rica olunur.

Birgül Pullukçu : 0 533 641 33 99
Ahmet M. Subaşı : 0 533 973 48 62 (HUMA)

2019 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF)

0

Sayın Medya Temsilcisi,

Bildiğiniz üzere, 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) 21-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkente Bakü’de gerçekleşecektir.

Bakü 2019 EYOF’a katılacak basın  mensuplarınızın 15 Mayıs 2019 tarihine kadar https://eyofbaku2019.com/en/page/media-accreditation adresi üzerinden akreditasyon başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Saygılarımızla.

AYKUT KOCAMAN TSYD KONYA ŞUBESİ’NİN MİSAFİRİ OLDU

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri,  Atiker Konyaspor teknik direktörü Aykut Kocaman’ı ağırladı.

TSYD Konya Şube başkanı Murat Dönmez ve Yönetim kurulu üyeleriyle kahvaltıda bir araya gelen  Atiker Konyaspor teknik direktörü Aykut Kocaman, gelecek sezonun planlamasını yapabilmek için bu sezonu güçlü bir şekilde tamamlamak istediklerini söyledi.

Milli Takımın son iki karşılaşmada elde ettiği başarıdan dolayı tebrik eden Aykut Kocaman,  “Oynanan iki maç sonunda kutlamamız gerekiyor. Başlangıç için son derece iyi sayılabilir sonuçlar elde edildi. Kuvvetli bir rüzgâr yakaladılar. Umarım bunu sonuna kadar devam ettirirler.  Mili maçlarımız için lige verilen bu aranın özellikle ofansif anlamda yaşadığımız sakatlıkların düzelmesi adına olumlu geçeceğini tahmin ediyorduk.  Çok faydalı olacağını düşündüğümüz bu dönemde hazırlık maçında Ömer Ali’nin sakatlanması bu yaramıza biraz daha tuz biber ekti. Ömer Ali bizim oyun planımızda rakip kaleye giden yolda en önemli oyuncumuzdu. Ama gidişatımıza bakıldığı zaman toparlamamıza vesile olacak bir dönem olduğunu söyleyebilirim” dedi.

TSYD Konya Şube Başkanı Murat Dönmez, günün anısına Konyaspor teknik direktörü Aykut Kocaman’a  Çeşm-i Bülbül hediye ederken, Kahvaltı programında, TSYD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Mehmet Yenikaynak, Tolga Durmaz, Selahattin Akçakaya, Mürsel Çetin, Burak Taşpınar, Halil İbrahim Parlak ile Atiker Konyaspor antrenörü Arda Keskin ve  Konyaspor  Kulübü iletişim sorumlularından Hüseyin Ekinci de hazır bulundu.