Ana sayfa Genel TSYD ANKARA ŞUBESİ FOTOĞRAF YARIŞMASI “ANKARA ve ANKARA’DA SPOR”

TSYD ANKARA ŞUBESİ FOTOĞRAF YARIŞMASI “ANKARA ve ANKARA’DA SPOR”

559
0
PAYLAŞ

 

Türkiye Spor Yazarları Ankara Şubesi, başkentte görev yapan tüm medya çalışanları ve üyelerinin aileleri arasında fotoğraf yarışması düzenliyor.

Önümüzdeki yıllarda da geleneksel olarak düzenlenecek yarışmanın ilki için başvurular 23 Nisan 2021’de başlayacak, 6 Eylül 2021’de sona erecektir. Yarışmanın ödülleri ise Ankara’nın başkent oluşunun yıl dönümü olan 13 Ekim 2021’de sahiplerini bulacak.

Yarışmanın amacı, TSYD Ankara Şubesi olarak meslektaşlarımız ve aileleri arasındaki bağı arttırırken başkente kalıcı eserler bırakmaktır.

ANKARA’DA SPOR

Ankara’da organize edilen ulusal ve uluslararası organizasyonlarda çekilen fotoğraflar. Ankara kulüplerinin yaptığı maç ve katıldığı müsabakalarda çekilen fotoğraflar. Ankara’da amatör ve profesyonel spor faaliyetleri ile Ankara’da spor temalı fotoğraflar, bu kategoride değerlendirilir.

Bu kategoriye, Ankara’da görev yapan tüm medya çalışanları katılabilir.

 ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM

Ankara’nın doğal, tarihi güzellikleri ve kültürel alanda zenginliklerini gösteren her türlü fotoğraf ile başkentte hayatı aktaran kareler bu kategoride değerlendirilir. Ankara ve ilçelerinden fotoğraflar yarışmaya katılabilir.

Bu kategoriye Ankara’da görev yapan tüm medya çalışanları ile TSYD Ankara Şubesi üyesi meslektaşlarımızın eşleri ve çocukları katılabilir.

Medya çalışanları profesyonel, TSYD Ankara Şubesi üye eşleri ve çocukları ise amatör olarak iki ayrı dalda değerlendirilecektir.

 

KATILIM KOŞULLARI VE ŞARTLARI

KİMLER KATILABİLİR ?

Kategori 1 : Ankara’dagörev yapantüm medya çalışanları, TSYD Ankara Şubesi üyeleri yarışmanın “ANKARA’DA SPOR” profesyonel kategorisine katılabilirler.

Kategori 2: Ankara’da görev yapan tüm medya çalışanları, TSYD Ankara Şubesi üyeleri yarışmanın ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM” profesyonel kategorisine katılabilirler.

Kategori 3 : YalnızcaTSYD Ankara Şubesi üyelerimizin eşleri ve çocukları “ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM” kategorisinin amatör dalına katılabilir.

FOTOĞRAFLAR NASIL GÖNDERİLECEK?

Yarışmaya katılan eserler tsydankara06@gmail.comadresinden mail yolu ile başvurabilir veya TSYD Ankara Şubesi’ne dijital ortamda elden teslim edebilir.

Başvuru sahiplerinin ekteki başvuru formundaki bilgilerini eksiksiz doldurmaları ve eserleriyle birlikte göndermeleri zorunludur.

SINIRLAMALAR VAR MI ?

Yarışmaya katılan fotoğraflar için 6 Eylül 2016 -6 Eylül 2021 tarihleri arasında çekilmiş olma şartı vardır.

Bir katılımcı her bir kategoride en fazla 5 fotoğraf ileyarışmaya başvurabilir.

UYARI !!!Bir yarışmacıANKARA’DA SPOR kategorisinde 5 fotoğrafla ayrıca ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM kategorisinde de 5 fotoğrafla katılabilir.

Sayı sınırlaması kategorilerle sınırlıdır.

FOTOĞRAFLARIN BOYUTLARI NE OLMALI?

Yarışmaya katılacak eserlerin basılı eserler ve sergilemelerde kullanılabilmesi amacı ile belirli boyutları sağlaması gerekmektedir. Buna göre fotoğrafların çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler AdobePhotoshopAdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.

UYARI !!!TSYD Ankara Şubesi, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edebilecektir. Ödül alan, katalog veya sergilerde basılı yayınlara taşınacak tüm fotoğrafların orijinal formatları çekildikleri hali ile katılımcılardan istenebilecektir. Ham çekilmiş hali iletilmeyen fotoğraf tasnif dışı bırakılır.

FOTOĞRAFLARA MÜDAHALE SINIRI VAR MI?

Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.

UYARI !!!Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiçbir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orjinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manüplasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, yarışmacı yarışmadan ihraç edilir.

KATILIM FORMU DOLDURURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yarışmacı başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır.

UYARI !!!Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, fotoğrafın açıklaması, fotoğrafın çekildiği tarih açıkça belirtilmelidir.

Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

 TSYD ANKARAŞUBESİ FOTOĞRAF HAKLARINI NASIL KORUYOR ve KULLANIM HAKLARI NASIL SAĞLANIYOR

Katılımcı, yarışma için gönderdiği tüm fotoğraflarının TSYD Ankara Şubesi yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla münhasır bir kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince gönderdiği tüm fotoğraflarının çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için TSYD Ankara Şubesi’ne izin/muvaffakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvaffakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

TSYD Ankara Şubesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

YARIŞMA TAKVİMİ

Başvuru Başlangıç Tarihi            :23Nisan 2021

Son Eser Gönderme Tarihi        :6 Eylül 2021

Jüri Toplantı Tarihi                       :  11 Eylül 2021

Sonuç Bildirimi                              : 16 Eylül 2021

Ödül Töreni                        :13 Ekim 2021

 

Başvuru süresinden sonra ulaşan eserler yarışmaya dahil edilmeyecektir.

 

SEÇİCİ KURUL

Seçici Kurulu oluşturacak 5 kişi şu şekilde teşkil edilecektir;

TSYD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’ndan 1 temsilci

Türkiye Foto Muhabirleri DerneğiYönetim Kurulu’ndan 1 temsilci

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan 1 temsilci

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 1 temsilci

TYSD Ankara Şubesi üyeleri arasından 1 temsilci

 

YARIŞMA KATEGORİLERİ ve ÖDÜLLERİ

“ANKARA’DA SPOR” PROFESYONEL

Ankara’da görev yapan tüm medya çalışanlarının katılımına açık

ÖDÜLLERİ

Birincilik ödülü       : 7000 TL

İkincilik ödülü         : 5000 TL

Üçüncülük ödülü    : 3000 TL

 

“ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM” PROFESYONEL

Ankara’da görev yapan tüm medya çalışanlarının katılımına açık

ÖDÜLLERİ

Birincilik ödülü       :1 Tam Altın

İkincilik ödülü         :1 Yarım Altın

Üçüncülük ödülü    :1 Çeyrek Altın

 

“ANKARA ve ANKARA’DA YAŞAM”AMATÖR

TSYD Ankara Şubesi üyelerinin eş ve çocuklarının katılımına açık

ÖDÜLLERİ

Birincilik ödülü       :1 Dizüstü Bilgisayar

İkincilik ödülü         :1 Tablet

Üçüncülük ödülü    :1 Bisiklet

 

Yarışmaya eser gönderen kişi, bu şartnamedeki tüm şartları kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya TSYD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve yakınları ile Jüri Üyeleri ve yakınları katılamaz.

Yarışmaya yapılacak itirazlar TSYD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nca değerlendirilir.

TSYD ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

TSYD – who has written posts on Türkiye Spor Yazarları Derneği.