Ana sayfa Genel ALİ ÖCAL FUTSAL TURNUVASI BAŞLIYOR

ALİ ÖCAL FUTSAL TURNUVASI BAŞLIYOR

352
0
PAYLAŞ

4 Ekim 2021 tarihinde kaybettiğimiz TSYD Ankara Şubesi üyesi Ali Öcal anısına düzenlenecek olan TSYD Ankara Kurumlar ve STK’lar arası Ali Öcal Salon Futsal Turnuvası başlıyor.

“Koşabiliyorken Koş” ve “Soğuk Zamanlarda Sıcak Salonlarımızda Spora” projesi kapsamında, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenecek Kamu Kurum Kuruluşlar, Medya kuruluşları ve STK’ları kapsayan, Ali Öcal Salon Futbol Turnuvası 20 Kasım 2021 tarihinde TSYD Ankara Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Fikstür çekimi ile başlayacak turnuvada son başvuru tarihi ise 20 Kasım 2021 mesai bitimiyle sona erecek.

26 Kasım 2021 tarihinde başlayacak olan Ali Öcal Futsal Turnuvası maçları Sincan Aile Spor Merkezi Salonu’nda oynanacaktır.

TURNUVAYA KATILIM KOŞULLARI:

Aşı Kartı

2 adet fotoğraf

Nüfus cüzdanı fotokopisi-Pasaport

Katılım Ücreti: 5.000 TL

BAŞVURU ADRESİ:

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi

Hacı Bayram Mah. Cumhuriyet Cad. 4/1 19 Mayıs Spor Kompleksi İçi Ankara/Ulus

İletişim Bilgileri:

0312 312 65 66 (09.30- 18.00 Saatleri Arası)

ÖDÜLLER:

Turnuvaya katılan ve derece elde eden takımlar Cumhuriyet altını ile ödüllendirilecektir.

1. TAKIMA: 15 Cumhuriyet Altını

2. TAKIMA: 10 Cumhuriyet Altını

3. TAKIMA: 5 Cumhuriyet Altını

“KOŞABİLİYORKEN KOŞ” VE “SOĞUK ZAMANLARDA SICAK SALONLARIMIZDA SPORA” PROJESİ KAPSAMINDA

KAMU KURUM KURULUŞLAR ve STK’LAR ARASI ALİ ÖCAL SALON FUTBOL TURNUVASI STATÜSÜ

MADDE 1 – AMAÇ ve KAPSAM

1.1. Bu statü; sporun kitlelere yayılması, spora ilginin artırılması, sporun her yaştaki insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimin saygı, sevgi, dostluk ve hoşgörü diyaloğuna dönüşmesi amaçlarıyla Ankara TSYD Şubesi tarafından düzenlenecek “Kamu Kurum Kuruluşlar , Medya kuruluşları ve STK’lar arası Ali Öcal Salon Futbol Turnuvası” için hazırlanmıştır.

MADDE 2 – ORGANİZASYON

2021 yılı Kamu Kurum Kuruluşlar ve STK’lar arası Ali Öcal Salon Futbol Turnuvası, Ankara TSYD Şubesi tarafından organize edilecektir.

MADDE 3 – TURNUVA TARİHİ

3.1. Son Başvuru tarihi 20 Kasım 2021 mesai bitimine kadar yapılacaktır. Turnuvanın fikstürü 20 Kasım 2021 tarihinde TSYD Ankara toplantı salonunda yapılacaktır.  Müsabakalar26 Kasım tarihinde başlayacaktır. Müsabakalar Sincan Aile Merkezi Spor  Salonunda yapılacaktır.

MADDE 4 – MÜSABAKA SİSTEMİ VE FİKSTÜR ÇEKİMİ

4.1. Müsabakalar tek devreli lig usulüne göre grup maçları yapılacaktır ve gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar bir üst gruba çıkacaklardır.

4.2. Gruplar, katılımcı takım sayısına göre turnuva tertip komitesi tarafından belirlenecek olup, fikstür çekiminde açıklanacaktır.

4.3. Birinci kademe grup müsabakaları fikstür çekim yeri ve zamanı turnuvanın son başvuru tarihini takip eden haftada Ankaratsyd web sitesinde yayınlanacaktır.

MADDE 5 – KATILIM ŞARTLARI

Katılacak kurum tarafından kurumda çalışıyor belgesi veya kurum kimlik kartı ile resimli esame listesi ile başvuru yapılacaktır.

Başvuruda her sporcu için 2 adet resim, kimlik fotokopisi, GSİM tarafından verilecek olan sporcu sağlık beyanı tam ve eksiksiz doldurularak yapılacaktır. Takım listesi doldurulacak yetkili kurum amiri tarafından imza ve kaşeli olacak.

Müsabakalarda 2018 — 2021 tarihlerinde lisansı vizeli olan faal sporcular oynayamayacaktır. Kurum harici oyuncu turnuvaya katılamaz.

Kurum müsabakaya çıkarken hakeme takım esame listesi ve oynayacak olan sporcuların sporcu kurum kimlik kartlarını vermek zorundadır.

Müsabakalar Sincan’da bulunan Sincan Aile Merkezi salonunda oynanacaktır

Sporcularda yaş sınırı 26-50 arasında olacaktır.

OYUN KURALLARI

Müsabakalar 2×25 dakika üzerinden oynanacaktır.

Oyun 6*1 (1 kaleci) altı oyuncu ile oynanacak, takımlar esame listesine 12 sporcu yazabilirler. Oyuncu değişikliği sınırsızdır. (çıkan oyuncu tekrar girebilir)

Müsabakalar resmi hakem ile oynatılacak ve kırmızı kart cezaları tertip kurulunca verilecektir. Çift sarı karttan ihraç edilen oyuncu ( herhangi bir taşkınlık yapmadıysa) bir maç ceza alır ve ilk maçta cezasını çeker.

Kırmızı kartla eksik kalan takım 5 dakika eksik oynar, eğer takım bu süre içinde gol yerse takım altıya tamamlanır, Kırmızı kart gören oyuncu oynanan müsabakada tekrar oynayamaz ve tribüne gönderilir.

Müsabakalarda başlama vuruşundan direk gol atılamaz.

Kaleciler aut atışıda dahil olmak üzere oyun içinde kendisine gelen topta dahi degaj yapamazlar elle oyunu başlatmak zorundadırlar.

Kaleciye pasta kaleci ayakla oynar, elle oynayamaz elle oynarsa oynadığı yerden oyun rakip takımın direk serbest vuruşu ile başlar.

Kalecinin elle attığı gol geçersizdir. Müsabaka Aut atışı ile başlar.

Takımdaki oyuncu sayısı herhangi bir sebeple (ihraç, sakatlık) 4 oyuncunun altına düşerse o takım müsabakayı hükmen kaybeder. Skor 3 gol sayısından yüksekse aynı şekilde tescil edilir yoksa skor 3 e tamamlanır. 3 gol sayısına tamamlanırsa kaybeden takımın attığı gol varsa gol silinir.

Oyun içinde müsabaka herhangi bir sebeple durmuşsa ( faul, korner, taç, aut) rakip takım topu 10 saniye içinde oyuna sokmak zorundadır. Yoksa atış karşı takıma geçer. ( köşe vuruşunda aut, kaleci başlayışında endirek serbest vuruş)

Müsabakalarda taç atışı vardır. Taç atışı ayakla başlar. Tavana vuran toplar en yakın kenar alanından rakip takım tarafından ayakla başlatılır, bu vuruştan direk gol yapılamaz

Oyun içinde ( serbest vuruş, köşe vuruşu ) baraj mesafesi 5 metredir.

Bariz gol engellemede (tek vuruşta gol) ceza kırmızı kart ve direk serbest vuruştur (ceza alanı içi penaltı)

Ceza alanı kaleye 7 metre uzaklıktaki yayla çizilmiş alandır Penaltı vuruşları 6 metredir. Müsabakalarda galibiyete 3 beraberliğe 1 puan verilir

Gruplarda müsabakanın berabere bitmesi halinde takımlar 1 puan alırlar, ancak kendi aralarındaki eşitliği bozmak için 3” er adet seri penaltı atışı yapılır. Penaltıyı kazanan takım grup müsabakaları bitiminde aynı puana sahiplerse üstte yer alır

Eleme turlarında beraberlik halinde 5 dakika ilave uzatma süresi oynanacaktır. İlave uzatma süresi sonucunda beraberlik deva ediyorsa 5 adet seri penaltı vuruşlarına geçilecektir. Bu atışlar sonucunda beraberlik devam ediyorsa her takım eşitliği bozana kadar seri penaltı vuruşları yapacaktır. Penaltı vuruşlarında esame listesindeki bütün sporcular atış yapabilir. Tüm oyuncular kullanmışsa ancak sporcunun ikinci atışına izin verilir.

Hakeme haber vermek şartı ile oyun içinde veya penaltı vuruşlarında oyuncu kalecinin yerine geçebilir.

Penaltı vuruşlarında takımlarından birisi herhangi bir sebepten dolayı (kırmızı kart, sakatlık) eksik kalmışsa penaltı vuruşlarından önce diğer takım oyuncu sayılarını eşitlemek için hangi oyuncu veya oyuncuların penaltı kullanmayacağını hakeme bildirmek zorundadır. Penaltı vuruşlarında liste verilmeyecektir.

Müsabakalar 4 numara futsal topu ile oynanacaktır.

Oyuncular sahaya spor ayakkabısı ile çıkacak ve altı dişli vidalı olan krampon türü ayakkabı ile oynayamayacaklardır.

Her takım sahaya numarası belli forma ile çıkmak zorundadır. Takımlar tekmelik kullanmak zorundadır.

Takımlar müsabakalarda herhangi bir arma işaret veya siyasi bir döküman içeren forma ile oynayamaz.

Yazılmayan kurallarda futbol ve futsal oyun kuralları yönetmenliği geçerlidir. Diğer kararlarda tertip komitesi kararları geçerlidir.

Tertip komisyonu tarafından turnuvaya katılan bütün takımların formaları ve tozlukları verilecektir.

TSYD – who has written posts on Türkiye Spor Yazarları Derneği.