Ana sayfa Genel FUTBOLUN EFSANELERİ PEPSİ ‘YILDIZ FUTBOLCU SEMİNERLERİ’NDE GENÇ FUTBOLSEVERLERLE ANKARA’DA BULUŞTU

FUTBOLUN EFSANELERİ PEPSİ ‘YILDIZ FUTBOLCU SEMİNERLERİ’NDE GENÇ FUTBOLSEVERLERLE ANKARA’DA BULUŞTU

431
0
PAYLAŞ

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Pepsi, TSYD iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Pepsi’nin, TSYD ve ÇEVKO işbirliği ile genç futbolcuların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nin üçüncüsü 23 Aralık Perşembe günü Ankara’da gerçekleşti.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Pepsi ve ÇEVKO iş birliğiyle genç futbolcuların gelişimi amacıyla düzenlenen ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nin üçüncüsü Eskişehir ve İzmir’in ardından Ankara’da gerçekleşti.

23 Aralık Perşembe günü TSYD Ankara Şubesi’nde gerçekleşen seminerde; son zamanların en başarılı teknik direktörleri arasında gösterilen Samet Aybaba, Milli Takım’ın eski golcüsü ve Teknik Direktör Ümit Karan ile Spor Yazarı ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere deneyimlerini aktardı. Spor Hekimliği Uzmanı Uzm. Dr. Savaş Kudaş, futbolcu sakatlıklarıyla ilgili bilgi verirken ÇEVKO’dan Fatih Arslan, geri dönüşüm konusunda önemli bilgiler verdi.

ÜÇ AŞAMALI EĞİTİM SEMİNERLERİ

Son zamanların en başarılı teknik direktörleri arasında gösterilen Samet Aybaba, seminerde yaptığı konuşmada “Sizler bizim evlatlarımızsınız ve sizler çok kıymetlisiniz, bu ülkenin geleceğisiniz” diyerek şöyle devam etti:

“Sizleri doğru yönlendirmemiz lazım. Vatan sevgisi, aile bağları, arkadaşlık bağları, takımdaşlık duygusu çok önemli. Biraz yeteneği varsa herkes futbol oynayabilir. Brezilya’ya çok giderdim, orada bütün futbol kulüplerinin kapısında şöyle bir şey yazar; ‘Yetenek sporcuyu şöhret yapar, karakter efsane yapar’. Bu sözü sakın unutmayın. Eğer efsane olmak istiyorsanız karakterli olmanız lazım. Bu ülkeyi ve işinizi sahiplenmeniz lazım. 16-17 yaşında çok fazla oyuncu oynattım. Çünkü ben bizim evlatlarımızı seviyorum. Onların iyi yerlere gelmesini istiyorum. Onlar da cevap veriyor arkadaşlar, önemli olan sizin de cevap vermeniz. Arkadaşlarınızı, yanınızdakileri, ailenizi teşvik edin bu işin içinde olun mutlaka. Çok çalışın göreceksiniz hepinizden bir şeyler çıkar bu ülkede”

“ONDAN VAZGEÇERSENİZ O DA SİZDEN VAZGEÇER”

Milli Takım’ın eski golcüsü ve Teknik Direktör Ümit Karan, “Ben sokakta büyüdüm ne param vardı ne kramponum vardı. Maç izlemek dünyanın en önemli şeyi, bol bol maç izleyin. Futbol aynı zamanda bir eğlence. Biz futbolu neden oynuyoruz biliyor musunuz, biz sunum yapıyoruz. Şu an sizinle sohbet ederken bile eğleniyorum. Ben futbol oynarken de eğleniyorum. Ben keyiflenmek için yapıyorum bu işi, insanlar beni izlesin benden hoşlansın biraz da yakışıklı olayım diye değil. Ben bu top ile 24 saat yatıp kalkıyordum sizin yaşınızdayken. Ondan vazgeçerseniz o da sizden vazgeçer. Futbol topunun ruhu var o ruha inanmazsan, dalga geçersen, topla antrenmanla ona ihanet edersen o da sana ihanet eder, futbol hayatınız biter. Topa saygı göstermelisiniz. Ne yaparsanız yapın topa saygı gösterin” ifadelerini kullandı.

İkinci bölümde ise Spor Hekimliği Uzmanı Uzm.Dr. Savaş Kudaş, gelecekte yıldız bir futbolcu olmak isteyen genç yeteneklere, yeteneklerini sürdürülebilir kılmak için eğitimler verdi. Sakatlanmalarının önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve spor hayatlarının devamlılığı için gerekli olan beden disiplinleri uygulamalı olarak anlattı.

Son bölümde ise ÇEVKO Vakfı’nın uzman eğitmenleri futbolcu adaylarının aynı zamanda çevre bilincine sahip olmaları için sürdürülebilirliğin önemi ve geri dönüşümün faydaları hakkında eğitim verdi. Ayrıca proje kapsamında ÇEVKO Vakfı desteği ile pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar, eğitim alan genç yeteneklere hediye edildi.

TSYD – who has written posts on Türkiye Spor Yazarları Derneği.